Bereket Duası – Karınca Duası

Bereket Duası Nedir yada halk arasındaki tabiriyle karınca duası? Bereket duası kısa, yuvanızda, maddi ve manevi kazanımlarınız da bolluk ve bereket için okunması gereken bereket duası var mı? Bereket duası olarak bilinen dualar nelerdir? Bereket duası kısa Türkçe Arapça okunuşu ve anlamı…

En hayırlı kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de buyurmuştur:
“Doğrusu, insan için kendi çalışmasından (gayretinin neticesinden) başka bir şey yoktur.”(Necm, 53/39) Helalinden çalışıp Allah’a (c.c) tevekkül ettikten sonra rızkın artması, bereketlenmesi için tavsiyeler ve dualarda (Bereket Duaları) vardır. Tavsiyelerin hemen altında bereket ve bolluk için okunacak bereket dualarına erişebilirsiniz.

RIZKIN GENİŞLEMESİ VE BEREKETLENMESİ İÇİN BAZI TAVSİYELER VE DUALAR

 • Nimeti veren Allah’ı (c.c.) unutmayıp sürekli şükür halinde olmak.
 • İsraf etmemek.
 • Namazı tadili erkan, huşu ile kılmak.
 • Zekat, sadaka vermek, Allah (c.c) yolunda infak etmek bereketi ve ömrü arttırır. Ayrıca kapınıza gelen, sizden yardım isteyenleri gücünüz yettiğince geri çevirmemek.
 • “Sabah uykusu rızka manidir.” (Beyhaki, Şuabu’l-İman, 6/401) Erken kalkıp yola koyulmak.
 • Vakıa suresini okumaya devam etmek. “Kim ki vakıa süresini her gece okursa ona ebediyyen sefalet isabet etmez, kim ki bu sureyi her sabah okursa ona ebediyyen fakirlik yaklaşmaz.” (Havassul Kur’an, İmamı Ya’fi)
 • Rızka haram karıştırmamaya dikkat etmek.
 • Akrabaları ziyaret etmek.
 • Misafir davet etmek, misafir kabul etmek.
 • Ticarette bereket vardır. Fakat ticarete yalan ve ihanet karıştırmak, ticaretteki bereketi giderir. Bu sebeple ticaret yapanların, ayaklarının kaymaması için bol bol dua etmeleri gerekir.
 • Büyüklerin yani yaşlıların gönülden yaptıkları bereket duaları da yine evin bereketini arttırır. Bu yüzden bakıma muhtaç olan anne veya babalarımızı emekli aylıkları için değil, gönülden gelecek olan duaları için bakmalı ve gönüllerini hoş etmeliyiz.
 • Eve girildiğinde evdekilere selam vermek evin bereketini ve evdeki sevgiyi saygıyı arttırır. Evde kimse yokken bile eve girerken selamün aleyküm denmelidir ve aleyküm selam denilerek de selam alınmalıdır.

 

BOLLUK VE BEREKET İÇİN OKUNACAK DUALAR – BEREKET DUASI

Rızkın artması ve bereketlenmesi için okunması tavsiye edilen bereket dualarının Arapça ve Türkçe okunuşları…

HELAL RIZIK VE BEREKET DUASI

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) Hz. Ali’ye (r.a) öğrettiği duâ:

اَللّٰهُمَّ اكْفِنِى بِحَلَالِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَاغْنِنِى بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ

Türkçe Okunuşu:

“Allâhümme ikfinî bi helâlike an harâmike, ve emnî bi fazlike ammen sivâke.” (Tirmizi, Daavât 121)

Anlamı:

“Allah’ım! Bana helâl rızık nasip ederek beni haramlardan koru! Lûtfunla beni Sen’den başkasına muhtaç etme!” (Tirmizî, Deavât, 110/3563; Ahmed, I, 153)

KARINCA DUASI – BEREKET DUASI KISA

Karınca duasının Türkçesi, anlamı ve okumanın fazileti nedir? Karınca duasının Arapçası, yazılışı ve okunuşu…

Karınca duası, halk arasında Hz. Süleyman (a.s.) döneminde yaşanan kuraklık sırasında bir karıncanın yağmur yağması amacıyla yaptığı dua olduğu söylenmektedir. Halk arasında yaygın olan bu duanın içeriği, Esmâ-i Hüsna’nın bir bölümü, Allah Teala’ya yönelik bazı hitaplar ve bereket talebinden ibarettir. İçeriğinde dine aykırı bir yön bulunmayan söz konusu duayı okumakta sakınca görülmemiştir fakat bu dua kaynaklarda geçmediği için Hz. Peygamberimizin (s.a.v) rivayet ettiğini söylemek uygun değildir.

 

Karınca Duası – Bereket Duası Kısa Arapça Yazılışı:

أَللَّهُمَّ رَبَّ جَبْرَائِيلَ وَمِيكَائِيلَ وَإِسْرَافِيلَ وَعَزْرَائِيلَ وَإِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ وَمُنَزِّلَ البَرَكَاتِ وَمُنْزِلَ التَّوْرَاتِ وَالإِنْجِيلِ وَالزَّبُورِ وَالفُرْقَانِ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ العَلِيِّ العَظِيمِ.لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ المَلِكُ الحَقُّ المُبِينِ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ صَادِقُ الوَعْدِ الأَمِينِ. إِنَّ اللهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو القُوَّةِ المَتِينِ.يَا اللهُ، يَا اللهُ، يَا اللهُ، يَا رَبِّ، يَا رَبِّ، يَا رَبِّ، يَا حَيُّ، يَا حَيُّ، يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ يَا ذَا الجَلاَلِ وَالإِكْرَامِ أَسْئَلُكَ بِاسْمِكَ العَظِيمِ أَنْ تَرْزُقَنِي رِزْقًا حَلاَلاً طَيِّبًا بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّحِمِينَ.
ﻳَﻣْﻠِﻴﺧَﺎ ﻤِﺜْﻟِﻴﻧَﺎ ﻤَﻜْﺜَﻟِﻴﻧَﺎ ﻣَﺮْﻧﻮُﺶْ ﺪَﺒَﺮْﻧُﻮﺶْ ﺸَﺎﺬَﻧﻮُﺶْ ﻜَﻔَﺸْﻄَﻄَﻴّﻮﺶْ ﻗِﻄْﻣِﻴﺮْ

Karınca Duası – Bereket Duası Kısa Türkçe Okunuşu:

“Allahümme ya Rabbi Cebrâîle ve Mîkâile ve İsrâfile ve Azrâile ve İbrahime ve İsmaile ve İshaka ve Yakube ve münzilel berakâti vet Tevrâti vez-Zebûri vel İncili vel Furkan. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim. Lâ ilâhe illallahül melikül hakkul mübin. Muhammedü-Resülüllahi sadikul va’dil emin. Ya Rabbi, Ya Rabbi, Ya Hayyu, Ya Kayyum, Ya zel Celali vel İkram. Es’elüke ya Rabbel arşil azimi en yerzükani rizkan halalen tayyiben birahmetike ya erhamer Rahimin. Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernüş, Debernüş, Şazenüş, Kefetatayyuş, Kıtmîr.”

Karınca Duası – Bereket Duası Anlamı:

“Ey Cebrailin, Mikailin, İsrafilin, Azrailin, İbrahimin İsmailin, İshak ve Yakubun  Rabbi Allahım, ey bereketleri indiren, Tevrat, Zebur, İncil ve Kuranı indiren Rabbim. Güç ve kudret yalnızca büyük ve yüce olan Allaha aittir. Apaçık Hak ve yegâne Malik olan Allahtan başka hiçbir ilah yoktur. Sözünde sadık ve Emin olan Hz Muhammed Allah’ın Elçisidir. Ey Rabbim, Ey Rabbim, Ey diri ve Kaim olan, Ey celal ve ikram sahibi! Ey büyük (azim) olan arşın  sahibi, senden beni helal ve hoş bir rızk ile  rızıklandırmanı istiyorum, senin rahmetinle ey merhametlilerin en merhametlisi! Debernuş, Şazenuş, Kefeştetayyuş, Kıtmir, Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş (Ashabı Kehfin isimleri).”

Yemekte Bereket Nasıl Sağlanır?

 • Yemeği toplu olarak yemekte bereket vardır.
 • Besmele ile başlanan  ve yedikten sonra elhamdülillah denilen yemek bereketli olur.
 • Bereket yemeğin ortasına iner. Bu yüzden yemeği tabağın kenarından yemek gerekir.
 • Sağ el ile yemekte bir mani yoksa sağ el ile yemek gerekir.
 • Sahurda ve sahur yemeğinde bereket vardır. Bu yüzden ramazan ayında bir su ile bile olsa sahur yapmak gerekir.
 • Yemekten önce ve sonra elini yıkayan kişinin evinde bereket artar.
 • Rızkına razı olanın bereketi artar.
 • Ticarette sık ve gereksiz yere yemin etmek bereket ‘i azaltır. Bu yüzden sık sık bereket duası okunmalıdır.
 • Yemeği pişirirken besmele çekmek bereketi arttırır.
 • Sirke, hurma ve sütte bereket vardır.

Helal Rızık ve Bereket Duası

Ey yerlerin ve göklerin yegane sahibi. Ey bizim sahibimiz. Ey bizim sahip olduklarımızın da sahibi olan Allah’ım.