Suudi Arabistan’da bir cezaevi klasiği: İşkence ve cinsel taciz

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Suudi Arabistan hapishanelerindeki mahkumlara işkence ve cinsel taciz uygulandığını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Suudi Arabistan’da mayıs ayından bu yana tutuklu bulunan ve aralarında kadınların da olduğu insan hakları aktivistlerinin işkence ve cinsel tacize maruz kaldığını bildirdi.

Örgüt, 10’dan fazla insan hakları savunucusunun bazı konularda vesayetin kırılması için kampanya düzenleyen kadınların bir kısmının halen tutuklu olduğuna dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler uzmanlarından oluşan bir grup geçen ay Suudi Arabistan Krallığı’na çağrıda bulunarak 6 aktivist kadının serbest kalmasını istemişti.

Mayıs ayındaki tutuklamalar, Suudi Arabistan’ın fiili yöneticisi konumundaki Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın eylül 2017’de aralarında prensler, entelektüeller, iş adamları ve üst düzey yöneticilerin de bulunduğu potansiyel muhaliflerine karşı başlattığı gözaltıların ardından ikinci bir dalga olarak değerlendirilmişti.

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü’nün işkence ve cinsel taciz iddiaları, muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasında öldürülmesinin ardından uluslararası tepkilerinin sürdüğü bir zamana denk geldi.

Af Örgütü’nün Ortadoğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, gözaltında kalan kadın aktivistlerden birinin intihara teşebbüs ettiğini de belirtti.

Örgüt, Suudi cezaevlerinde tutulan 3 kişinin ifadelerine dayandırarak yayımladığı açıklamasında, aktivistlerin gözaltında kaldıkları süre içerisinde kendilerine elektrik verildiğini, kırbaçlandıklarını ve bu durumun kendilerini yürüyemeyecek ve başkasının yardımı olmadan ayakta tek başına duramayacak hale getirdiğini söylediklerini aktardı.

Af Örgütü ayrıca, tutuklu kalan kişilerin cinsel tacize uğradıklarını anlattıklarını da bildirdi.