Şirk ile İlgili Hadisler

Şirk ile ilgili hadisleri akla geldiğince sıralayacak olursak;

*(En büyük günah) Allah seni yaratmış iken, O’na ortak koşmandır.(Kütüb-i Sitte)

*Allah (z.c.hz.)leri buyurur: “Bir adam bilse ki Ben kudret sahibiyim, günahları affederim. O şirk etmedikçe, Ben onu affederim.” (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis)

*Bana göre, sizin için deccalden daha ziyade korktuğum şeyi haber vereyim mi? O, gizli şirktir ki, kişinin kalkıp adamın makamına gösteriş için amel etmesidir.(G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis)

*Şirk ümmetimde düz taşta karanlık gecede karıncaların gezinişinden daha gizlidir. Alameti, adaletsizlikten dolayı muhabbet, ve adaletten dolayı da buğz etmektir. Ve Din, Allah için sevgi ve Allah için buğzdan başka nedir? Allah Teala buyurdu ki:”Eğer siz Allah’ı seviyorsanız Bana tabi olun ki Allah da sizi sevsin.
(G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis) dir.

Şirk ile ilgili hadisler olarak bahsettiğimiz bu hadisler genel olarak bildiğimiz hadis-i şeriflerdir.Şirk ile ilgili hadisler bizim referans olarak Kuran-ı Kerim den sonra en büyük kaynağımız.Şirk ile ilgili hadisler ele aldığımızda peygamber efendimizin bize net bir şekilde şirkin ne kadar kötü bir eylem olduğunu söylediğini görüyoruz.