Racim Ne Demek ?

Racim” İsmi mef’ul manasında ve faîl veznindedir. Anlamı hayırdan tamamen kovulmuş, tard edilmiş demektir. Nitekim Allah Teala şöyle buyurur: «Andolsun ki; biz yere en yakın göğü kandillerle donattık. Onlarla şeytanların taşlanmasını sağladık ve onlara çılgın cehennem azabı hazırladık.» (Mülk, 5)

«Doğrusu biz, dünya göğünü bir süsle, yıldızlarla süsledik. Ve cem inatçı her şeytandan koruduk. Onlar Mele-i ala’yı dinleyemezler. Ve her yönden sürülüp atılırlar. Kovularak. Ve onlar için sürekli bir azab vardır. Ancak içlerinden biri, bir söz kapacak olursa onu da herden delip geçen bir alev takip eder. Onlara sor, yaratış bakımından «kendileri mi daha zordur, yoksa bizim yaratmış olduklarımız mı? Doğrusu biz onları özlü bir çamurdan yarattık.» (Saffat, 6-11)

« Andolsun, biz gökte burçlar yaptık ve onu, bakanlar için süsledik. Ve onları koğulmuş her şeytandan koruduk. Ancak o ki, kulak hırsızlık etmiş olur. Artık onu da apaçık bir ateş parçası takip eder..» (Hicr, 16-18) daha buna benzer birçok ayetler vardır.