Peygamber Efendimiz’e (asm) Salavat Getirmenin Ehemmiyeti

“Muhakkakki Allah ve melekleri, o peygambere salat ederler. Ey iman edenler! (siz de) ona salat edin ve (ona) teslimiyetle selam verin! (Ahzab, 56)
“Kim bana bir salat getirirse, Allah ona on salat (rahmet) eder, on günahı silinir, on derece de yükseltilir.” (İmam Ahmed)

Hz. Peygamber (asm) bir sabah sahabilerinin yanına neşeli bir şekilde geldiler. Sahabiler “Ey Allah’ın Rasulü! Sizi bu sabah çok neşeli görüyoruz. Sebebi nedir?” diye sordular. Hz. Peygamber (asm)şöyle cevap verdiler: “Evet haklısınız. Rabb’imden bir elçi bana gelerek “Ümmetinden sana bir salavat getirene Allahu Teala on hasene yazar ve onun günahlarından on tanesini silerek on derece yükseltir. Ayrıca Allah-ü Teala ona, getirdiği salavatın bir aynını da getirir.” (İmam Ahmed, Nesai)
Hz. Ebu Bekir şöyle buyurmuştur: “Hz. Peygamber’e getirilen salavat; günahları, suyun ateşi söndürmesinden daha iyi ve daha fazla imha eder. Hz. Peygamber’e verilen selamsa köle azad etmekten daha üstündür. Aynı şekilde Hz. Peygamber’i sevmek de can bağışlamaktan ya da Allah yolunda çalınan kılıç darbelerinden daha efdaldir.” (Hayatüs Sahabe)
“Kim sabah ve akşam bana on defa salavat getirirse, Kıyamet Günü şefaatim ona ulaşır.”

“Kim bana sabahladığı zaman on ve akşamladığı zaman on salat getirirse kıyamet gününde şefaatim ona ulaşır.” (Taberani)
“Kıyamet günü benim yanımda insanların en evlası, bana çok salat ü selam getirenlerdir.” (Şiratül İslam)
Ezanı işitip salavat getirene Peygamber Efendimiz’in (asm) şefaati vacip olur!
“Kim nidayı (ezanı ve kameti) işittiği zaman;
لاَ اِلهَ اِلاَّ اللّهُ مُحَمَّدٌ رَسوُ لُ اللّهِ صَلىَّ اللّهُ تَعاَ لىَ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اَللّهُمَّ رَبَّ هذِهِ لدَّعْوَةِ التآَ مَّةِ وَالصَّلاَ ةِ لقآَ ئِمَةِ اَتِ سَيِّدَناَ مُحَمَّداًنِ الْوَسيِلَةََ وَالْفَضيلَةََ وَالدَّرَجَةَ الرَّفيعَةَالْعاَلِيَةَ اِلَهىِ وَبْعَثْهُ مَقاَماً مَحْموُداً نِ الَّذىِ وَعَدْتَهُ اَميِنَ بِرَحْمَتِكَ ياَ اَرْحَمَ الرَّحِميِنَ وَالْحَمْدُلِلّهِ رَبِّ الْعاَلَميِنَ
derse kıyamet gününde şefaatim ona vacip olur.” (Buhari)
“Siz müezzini (ezan okurken) işittiğiniz zaman, onun dediği gibi söyleyiniz. (Sonra) bana salat-ü selam getirin. Çünkü kim ki bana bir kez salat ederse, Allah (cc) ona on kere salat (rahmet) eder. Sonra da benden kurtuluş yolu dileyiniz. Çünkü o cennette öyle bir derecedir ki, ona ancak Allah’ın kullarından salih ve derecesi büyük olan layık olur. Kim benden kurtuluş yolu talep ederse ona şefaatim verilir.” (Nesai)
“Kim ki Cuma günü bana seksen defa salavat getirirse seksen yıllık küçük günahları affedilir.”
(Darekutni)
“Cuma günü bana çok salavat-ı şerife getirin. Çünkü melekler şehadet ederler. Bir kimse bana salat-ü selam okursa, hemen bana arzedilir.” (Şiratül İslam)
“Cuma gecesi ve Cuma günü bana çok salat-ü selam getiriniz. Çünkü gece ile gündüz sizin salat-ü selamınızı bana ulaştırırlar. Yer peygamberlerin cesetlerini çürütmez. Hiçbir Müslüman yoktur ki, bana salat-ü selam getirsin de onu bir melek yüklenip bana ulaştırmasın ve o kimsenin ismini bana söylemesin. Hatta melek, ‘falan şöyle şöyle diyor’ der.” (İbn-i Şihab)
“Her kim bana salat-ü selam ederse benim ona salat-ü selamını iade etmem (vermem) için Allah (cc)bana ruhumu iade eder, bende ona selam veririm.”
(Ebu Davud)
Hz. Enes (ra) anlatıyor: “Resulullah (asm) buyurdular ki: “Bana bir mü’min selam verdi mi, kendisine mukabele etmem için Allah (cc) ruhumu bedenime iade eder. Ben de mutlaka selama mukabele ederim.” (Ebu Davud )
“Yeryüzünde Allah Teala Hazretlerinin seyyah melekleri vardır. Ümmetimin selamını bana ulaştırırlar.” (Ebu Davud)