Öğle Namazı Nasıl Kılınır ve Kaç Rekattır ?

Öğle namazı 10 rekattır, 4 rekatı ilk sünnet, 4 rekat farz ve iki rekatı da son sünnet olarak kılınır.  Önce 4 rekatlık ilk sünneti sonra farzı son olarak da son sünneti kılınır.

İlk sünnetinin kılınışı öğle namazının sünneti 4 rekattır. Önce niyet edilir “Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının ilk sünnetini kılmaya” denir eller kaldırılır Allahu Ekber diyerek tekbirde Eller bağlanır ve Sübhaneke okunur, Euzu besmele çekilir. Fatiha Suresi okunur sonra bir süre daha okunur. Tekbir alınır rüku yapılır rükudan kalkılır, secdeye gidilir iki secde yapıldıktan sonra 1 rekat bitmiş olur. Secdeden sonra 2. rekata kalkılır 2. rekatta Besmele ile beraber Fatiha Suresi ve bir süre daha okunur. Rüku ve secde yapılır secde bitince ayağa kalkmadan oturulur.  2. rekatının son secdesinden sonra oturunca Ettehiyyatü okunur. 3. rekat için ayağa kalkılır 3 rekatta Besmele ile birlikte Fatiha Suresi ve bir süre daha okunur Rüku ve secde yapılır Secdeden sonra 4. rekata kalkılır 4 rekatta besmele okunur Fatiha Suresi ve bir sure okunur Rüku ve secde yapılır oturulur.  Bu oturuş son oturuştur burada Ettehiyyatü, Salli Barik ve Rabbena duaları okunur bu dualar okunduktan sonra selam verilir. Öğle namazının 4 rekatlık ilk sünneti böylece tamamlanmış olur.

Sünnetten sonra farz kılınır farzı kılınışı için önce kamet getirilir sonra farza niyet edilir. “Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının farzını kılmaya” denir ve eller kaldırılıp Tekbir alınır. İmamla kılınıyorsa uydum imama denir sonra Sübhaneke okunur Euzu Besmele ile beraber Fatiha Suresi ve bir süre daha okunur bu okuyuş tamamlanınca rükuya gidilir kalkılır secdeye gidilir secde tamamlanınca 2. rekatı kılmak için ayağa kalkılır 2. rekatta Besmele ile beraber Fatiha Suresi ve bir süre daha okunur ve Secde yapıldıktan sonra oturulur bu oturuş ara oturuştur. Burada sadece Ettehiyyatü duası okunur başka bir şey okunmaz  ve 3 rekata kalkılır 3 rekatta Besmele ile birlikte Fatiha Suresi okunur başka bir şey okumadan rükuya gidilir. Farz namazların 3 ve 4. rekatlarında Fatiha suresinden sonra başka bir sure okunmaz. Son oturuşta Ettehiyyatü, Salli Barik ve Rabbena duaları okunur.  Dualar okunduktan sonra selam verilir. “Esselamu aleyküm ve rahmetullah”.

Son sünnetinin kılınışı; öğle namazının son sünneti 2 rekat tır. Önce niyet edilir, “Niyet ettim Allah razı ol E namazının son sünnetini kılmaya” denir. Tekbir alınır eller bağlır Sübhaneke okunur ardından Euzu besmele Fatiha Suresi ve bir süre daha okunur. Rüku ve secde yapıldıktan sonra ikinci rekata kalkılır. 2. rekatta Besmele ile birlikte Fatiha Suresi okunur ardından bir süre daha okunur sonra Rüku ve secde yapılır. Secdeden kalkınca oturulur, oturunca Ettehiyyatü, Salli Barik ve Rabbena duaları okunur, sonra selam verilir. Selamla birlikte namaz tamamlanmış olduğundan namazın sonunda ki tesbihata geçilir.  Tesbihler dua ile bitirilir,  yapılan dua ile namaz tamamlanmış olur. Öğle namazının kılınışı bu şekildeydi daha sonra ikindi namazının nasıl kılındığını öğreneceğiz…