Namaz Surelerinin Sırası

Namaz kılarken namaz surelerinin okunuş sırası, Kur’an-ı Kerim’deki sıralandığı gibi okumak uygundur. Fakat namaz surelerini bir tane atlayıp okumak ise mekruhtur. Örneğin fil suresini okuyup kureyş suresini atlayıp maun suresini okumak mekruhtur ama iki sıra atlayıp kevser suresini okumakta ise sıkıntı yoktur. tek surenin atlanmasının mekruh olmasının sebebi o surede bir kusur mu görüyor da atlıyor şeklinde bir soruyu gündeme getiriyor olmasıdır. Eğer atlanacak ise iki veya daha fazla şekilde sure atlanması daha uygundur yada sıra ile okunmalıdır. Ayrıca önce uzun sure ardından kısa sure okumak daha iyidir. Kısa surenin ardından uzun sure okumakta mekruhtur. Namaz sureleri olarak adlandırılan 10 surenin namazda okunma sırası ise Fil suresinden Nas suresine doğrudur. Genel olarak okunan namaz surelerin sıralama aşağıdaki gibidir.Fil suresi

Kureyş suresi

Maun suresi

Kevser suresi

Kafirun suresi

Nasr suresi

Tebbet suresi

İhlas suresi

Felak suresi

Nas suresi

Okuma sırasıyla ilgili aşağıdakilere aykırı davranmak mekruh olarak görülmüştür. Namaz surelerinin okunuş sırası

– İkinci rekatta okunan sure, birincide okunan surenin hep aşağısında olacak, yukarısında olmayacaktır. Yani hiç sure atlamadan sırasıyla okunur. – Atlayarak okunacak olursa arada tek sure bırakılmayacak, iki veya daha fazla sure atlanarak okunacaktır.– Okunan bu ikinci sure, birinciden iki ayetten daha fazla uzun olmayacaktır.– Okuma sıralaması yukarıdan aşağıya doğru yapılır; aşağıdan yukarı doğru yapılmaz.

Namaz surelerinin sırası için 4 rekatlı namazlarda (öğle, ikindi ve yatsı namazlarının sünnetlerinde) Fatiha Suresinden sonra 1. 2. 3. ve 4. rekatlarda okunabilecek sureler örnek olarak sıraları ile aşağıda verilmiştir.

Namaz surelerinin sıra

– Fil Suresi, Kureyş Suresi, Ma’un Suresi, Kevser Suresi
– Kureyş Suresi, Nasr Suresi, Tebbet Suresi, İhlas Suresi
– Fil Suresi, Kevser Suresi, Kafirun Suresi, İhlas Suresi
– Tebbet Suresi, İhlas Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi
– Kafirun Suresi, Nasr Suresi, Tebbet Suresi, İhlas Suresi
– Fil Suresi, Kevser Suresi, Kafirun Suresi, Nasr Suresi
– Ma’un Suresi, Nasr Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi