KUR’AN SESİNİN SAĞLIĞA MÜTHİŞ FAYDASI

Amerika’da çalışan Müslüman bir bilim adamı Kur’an sesinin sağlığa müthiş faydalarını anlatıyor. Peki nasıl bir faydası var?

Amerika’da çalışan Müslüman bir bilim adamı “Kur’an ve stres” konusunda araştırma yapmış ve bu konu ile ilgili hazırladığı  yazıyı 1984 yılında İslam Tıp Kongresinde sunmuştu. Dr. Ahmet el-Kadi; ”Kur’anın Arapça metnindeki kelimelerin ses özelliklerinin stresi azalttığını saptadıklarını anlatmış.”

Dr El-Kadi şöyle diyordu: “Kur’an ile ilgili bu araştırmamızın neticeleri Kur’anın kesin bir stres azaltıcı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu etkiyi, kas, elektrik potansiyeli, deri elektrik iletkenliği, kalp atım hızı, kan akım hızı ve deri sıcaklığını belirleyen sinirsel uyarılar olarak kaydettik. Bütün bu değişiklikler aynı zamanda Kur’an dinlemenin, diğer bütün vücut organlarını ve foksiyronları üzerinde etkili olan otonom sistemini de yönlendirdiğini göstermektedir. Sonuç olarak, Kur’an’ın insan vücudunda olumlu fizyolojik etkileri sonsuzdur.”

“Kur’an’ın bağışıklık sistemi üzerindeki bu etkisi,Kur’an’ın insan bedeninin doğru işleyişi için bir “hüda” ve dolayısiyle “şifa” vesilesi olduğunu görme yolunda hayli yürümemiz gerektiğini hatırlatıyor.”

“Erkek olsun, kadın olsun, bir mü’min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz.” (Nahl, 16/97)

“De ki: Ondan ve her türlü sıkıntıdan sizi Allah kurtarmaktadır…” (Enam, 6/64)

Kaynak: Senai Demirci, Her Güne Bir Dua