Kerahat Vakti nedir, kerahat vakitleri nelerdir?

Birçok Müslümanın merak ettiği konuların başında Kerahat Vakti gelmektedir. Peki, Kerahat Vakti nedir? Kerahat Vakti ne zamandır? Kerahat Vakti uyumak günah mıdır? Kerahat Vakti namaz kılınır mı? İşte, Kerahat Vakti ile ilgili sizler için hazırladığımız bilgi dolu bir içerik…

KERAHAT VAKTİ NEDİR?

Kerahat vakitleri hakkında sizlere bilgiler vermeden önce Mekruh kelimesine açıklık getirmekte fayda vardır. Mekruh tam haram olmamakla birlikte dinen yapılmasının doğru bulunmadığı, terk edilmesi gereken davranışlardır. Peki, Kerahat vakti ne demektir?

Kerahat vakti, içerisinde namaza kılınması mekruh olan tüm vakitlere verilen isimdir. Kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. İlkinde farz olsun, nafile olsun herhangi bir namazın kılınması mekruh vakitler. Diğeri ise sadece nafile kılmanın mekruh olup diğerler vakitlere mekruh olmayan vakitlerdir.

“Kerahat vakti nedir?” sorusunun cevabı kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. İkiye ayrılan Kerahat Vakti’nin bir tanesinde hiçbir şekilde namaz kılınmaz iken diğer bir kerahat vaktinde ise sadece namaz vakitleri dahilinde vakit namazı kılınıp nafile namazı mekruh kılınmıştır.

kerahat vakti nedir


Kerahat Vakti Namaz Kılınır mı?

Hanefi mezhebine göre Kerahat Vakti namaz kılınması faziletli değildir. Tam namaz kılarkengüneş doğarsa ya da batarsa Hanefi mezhebine göre namaz bozulmaktadır. Bozulan namazın kazasını kılmak için güneşin doğuşunu, gün içerisinde en tepeye çıkmasını ve batmasını bekleyip, sonrasın kılınması gerekmektedir.


Kerahat Vakti Ne Zaman?

Kerahat vakti namaz kılmak, yukarıda da belirttiğimiz üzere mekruh değildir. Peki, Kerahat vakti tam olarak günün hangi bölümlerine denk gelmektedir. İşte, namaz kılmanın fazilet sayılmadığı Kerahat vakitleri…

  • Sabah Kerahatı; Güneş doğarken, güneşin doğmaya başlamasıyla birlikte 45 dakikayı geçinceye kadar olan süredir. Yani gün doğumu ve sonrasındaki 45 dakika.
  • Öğle Kerahat Vakti: Öğle namazına 45 dakika kalması yani güneşin tam tepe noktasında olduğu zaman diliminde.
  • İkindi Kerahatı: Güneş batarken akşam ezanının 45 dakika öncesinden başlar ve güneş batana kadar devam ediyor. Eğer ikindi namazınızı kılmamışsanız bu vakitte sadece ikindi namazının farzı kılınabilir.

Kısaca belirtmek gerekirse; Güneş doğarken, güneş tepedeyken tepedeyken ve  güneş batarken namaz kılınmaz.

kerahat vakti nedir


Kerahat Vakti Uyumak

Kerahat Vakti uyumak, islam dini açısından yasak yorumlarına sebebiyet vermiştir. Peki,Kerahat vakti uyumak günah mıdır? Kerahat Vakti uyumanın insan sağlığına zararı var mıdır?

Öncelikle, kerahat vakti uyumak, ikindi namazı ile akşam namazı arasını kast etmektedir. İslam aleminde özellikle Hanefilerin anlam kazandırdığı kerahat vakti sanıldığı aksine günah değildir. İkindi namazı ile akşam namazı arasındaki süre kısa olduğu için namazı geciktirmeye sebep olma ihtimali endişelendirmektedir.

Sağlık açısından ise herhangi bir zararı yoktur. Yine, de Müslümanlar olarak gün içerisinde çok zor durumda değilse günü uyuyarak geçirmemek daha hayırlıdır.


Kerahat Vakitlerinde Neden Namaz Kılınmaz?

Güneşe tapanlar bu üç vakitte ibadet ederler ve bunlara benzememek için bu vakitler de namaz kılmak mekruhtur.

Bu vakitler şeytanların yayılmaları anında kaçmak içindir ve bu vakitlerde şeytanların boynuzları güneş ile birlikte doğar, güneş yükselince ayrılır, güneş tam tepedeyken gelir ve sonra ayrılır, güneşin batışıyla birlikte tekrar gelir, battıktan sonra ayrılırlar. Peygamber efendimiz bu vakitlerde namaz kılınmamasını gerektiğini özenle vurgulamıştır. Ayrıca bu saatlerde uyumak insanlar için çok zararlıdır, bundan dolayı da mekruhtur.

kerahat vakti nedir


Sadece Nafile Namaz Kılmanın Mekruh Olan Vakitler

-İmsak vaktinden güneş doğuncaya kadar sabah namazının sünnetinden başka nafile namazı kılınmaz.

– İkindi namazı ve akşam namazı arasında nafile namazı kılınmaz. Sadece namazın sünnetleri kılınabilir. Bunları göze aldığımızda nafile namazı için en iyi vakit sabah saatleri ve akşam namazından sonraki vakitlerdir.