İslam İşbirliği Teşkilatı Toplantısına Kimler Katıldı

Ümmetin zor zamanlardan geçtiği bu günlerde ,karar alıcı ve yaptırım aracı mekanizması olarak elimizde zayıfta olsa İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT) bulunmakta.Toplantıya katılan ülkeler;

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Brunei, Burkina-Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Gabon, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Guyana, Irak, İran, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Komorlar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Surinam, Suudi Arabistan, Tacikistan, Togo, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Umman, Ürdün, Yemen.

Yukarıda zikettiğimiz bu ülkeler kayıtlara geçti fakat katılım yüzdesi ve temsiliyet derecesi yüksek olsa da İslam açısından önemli olan iki ülke MISIR VE SUUDİ ARABİSTAN alt temsil derecesinde katılım gerçekleştirdi.

Kudüs gibi hayati bir konuda düşük düzeyde temsil edilen bu iki ülke neden böyle bir konuda sessiz kalıyor?Ümmetin birliğe ihtiyacı olduğu süreçte bu ülkeler ümmet yerine kimin yararını gözetiyor bunu sorgulamak gerekiyor.

Bu ülke vatandaşları acaba bu olanlardan haberdar mı?

Haberdar iseler zulme rıza mı gösteriyorlar?

Ümmet olma bilinci bu mudur?

Bu sorular cevaplanması gereken çok başlangıç sorular.Daha da derinlere inildiğinde kimlerin Ümmet’in gemisini deldiği,kimlerin  gayr-i müslimlerin daha fazla çıkarlarını gözettiğini göreceğiz.

Bu ülkelerin vatandaşı olup Ümmetin parçası olan kardeşlerimizin acilen uyanması gerekli,acilen!

Zorlu süreçler ancak birlik ÜMMET olma şuuru oluştuğunda aşılır.Son Söz olarak ALLAH Bu yolda çaba ve gayret gösterene yardım,uyuyan-şuur kaybı yaşayanları uykusundan uyandırmayı nasip etsin.AMİN