Hz Peygamberin Sevgisini Diğer Sevgilerden Üstün Tutma

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur; “Sizden biri beni çocuklarından, anne babasından ve tüm insanlardan daha fazla sevmedikçe (hakiki) mümin olamaz.” (Buhari) Bu sevgi Allahu Teala’nın ve Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellemin sevdiği ve razı olduğu bir şeyle başka bir kimsenin sevdiği ve razı olduğu bir şey çakıştığı an kendini belli eder.

Buhari Abdullah Bin Hişam’ın şöyle dediğini rivayet etmiştir. “Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in yanındaydık. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Ömer bin Hattab’ın elini tutmaktayken Ömer ey Allah’ın rasulü seni kendim hariç herkesten çok seviyorum dedi. Peygamber Sallallahu Aleyhi Vesellem bunun üzerine Hayır Nefsimi yed-i kudretinde bulunduran Allah’a yemin olsun ki bu yeterli olmaz buyurdu. Bunun üzerine Ömer şimdi Allah’a yemin olsun ki seni kendimden bile çok seviyorum dedi. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem işte şimdi oldu ey ömer buyurdu.” (Buhari)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin sevmeyi arzulayan kimseye şeref olarak Onun şu sözü yeterlidir. “Ümmetimden beni en çok seven kimseler arasında benden sonra gelecek öyleleri vardır ki beni bir kere görmenin karşılığında ailelerinden ve tüm varlıklarından vazgeçmeye hazırdırlar.” (Buhari)