BA’SÜ BA’DEL-MEVT NEDİR?

Bas’ü Ba’del Mevt

Ba’s, öldükten sonra tekrar diriliş, berzah âleminden mahşere çıkış demektir.
Bakara Sûresi’nde şöyle buyrulur:

“Nasıl Allah’ı inkâr edersiniz ki, siz bir zamanlar ölüler idiniz de sizi O diriltti. Sonra sizi öldürecek, sonra tekrar diriltecek ve en sonunda O’na döndürüleceksiniz.” (Bakara, 28)

İnsanlık alemi bir ölü devre yaşadı. Bu devre, Hz.Âdem için “balçık” devresiydi. Topraktan süzülen bir öz maddeye (belki de bir İlâhî programa, bir genetik yapıya), Cenâb-ı Hakk’ın ruh vermesiyle bir diriliş hâdisesi gerçekleşmiş, cansız toprak canlanmıştı.

Bu hâdise, daha sonraki insanlarda bir kademe perdeli olarak sergilendi. Önce cansız elementlerden bitkiler ve hayvanlar yaratıldılar. Bu bitki yahut hayvanlarla beslenen insanlarda insan tohumu teşekkül etti ve belli safhalardan sonra insan dünyaya geldi.

Peygamber Efendimiz (asm) insanoğlunun beş şeyini hayretle karşıladığını ifade buyurduğu bir Hadis-i Şeriflerinde bunlardan birisini de şöyle bildirir:
“Şuna da taaccüb olunur ki, her gün, her gece ölüp dirilirken yeniden dirilmeyi inkâr eder.”

Uyku hâdisesini Allah yaratıyor. Hislerimizi bu âlemden çekip bizi başka diyarlarda gezdiriyor. Uyanma hadisesiyle bizi o gaybi âlemlerden çekip, yeniden bu dünyanın işlerine, onun seslerine, onun renklerine döndürüyor.
İnsanoğlu böylece her gün ölüp ertesi gün dirilmekle ömrünün günleri sayısınca, ölümün ve dirilişin numunelerini yaşıyor. Böyle bir insanın, öldükten sonra dirilmeyi inkar etmesi gerçekten de hayretle karşılanacak bir durumdur.

Bas’ü Ba’del Mevt in açıklaması bu şekilde inşaALLAH kafalarımızda oluşan Bas’ü Ba’del Mevt nedir? acaba sorularına cevap bulmuş olduk.