Asr Suresi

Elhamdülillahi Rabbil Alemin,
Salat ve selam âlemlere rahmet olan Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav)’e, ailesine, ashabına ve kıyamete kadar onun yolundan gidenlerin üzerine olsun.

Asr Suresi hakkında; Asr ne demektir? Asr Suresi ne zaman ve nerede inmiştir? Asr Suresi’nin okunuşu, anlamı ve tefsiri nasıldır? Asr Suresi’nin faziletleri nelerdir? Asr Suresi’nde nelerden bahsedilmektedir? İşte Asr Suresi hakkında bilgiler…

Asr suresi Mekke’de indirildi. 3 Ayettir. Kuran-ı kerim’deki üç ayetlik en kısa üç sureden biridir. Diğer ikisi ise ihlas suresi ve nas sureleridir. Zamana yemin olarak bilinir. Bu sure Kuran’ın özünü bu üç ayet ile ihtiva eder. Aşağıda da belirttiğimiz gibi imam Şafii hazretleri diğer sureler olmasaydı bile asr suresinin insanlığa dünya ve ahiret saadetini temin etmeye yeteceğini belirtmiştir.

Asr Suresi Arapçası

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
وَالْعَصْرِ (‘) إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ (‘) إِلَّا الَّذِينَ آَمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ
Asr Suresi Okunuşu
Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Vel asr
2- İnnel insane le fi husr
3- İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr

Asr Suresi Anlamı

Rahman ve Rahim olan Allah’ın ismiyle.
1- Asra(*) yemin olsun ki,
2- İnsan mutlaka ziyandadır.
3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

* Yüksek faziletleri dolayısıyla ikindi namazına, yahut Peygamberimiz’in asrı olan saadet çağına veyahut da dehre (sürekli zaman) (Beydâvî; Celâleyn)

Asr Suresinin Faziletleri;

  • Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    Kim Asr suresini okursa, Allahü teala onun günahlarını affeder. Hakkı ve sabrı tavsiye edenlerden olur.
  • Ebu Huzeyfe buyurdu ki:
    Resulullahın Ashabından iki kimse karşılaştıklarında, biri diğerine Asr suresini okumadan ayrılmazlardı. Sonra biri diğerine selam vererek ayrılırlardı.
  • İmam-ı Şafii buyurdu ki:
    Kur’an-ı kerimde başka hiçbir sure nazil olmasaydı, şu pek kısa olan Asr suresi bile, insanların dünya ve ahiret saadetlerini temine yeterdi. Bu sure, Kur’an-ı kerimin bütün ilimlerini içine alır.

Asr suresini ezberlemek için aşağıdaki tekrarlı ezber videosundan faydalanabilirsiniz.