Almanya’da ‘Seküler İslam Girişimi’ kuruldu

Almanya’da ‘çağdaş İslam anlayışının’ sesi olmayı hedefleyen ‘Seküler İslam Girişimi’ kuruldu.

lman İslam Konferansı’nın dördüncü dönem genel kurulu öncesinde Almanya’da “Seküler İslam Girişimi” kuruldu.

“Siyasal İslam’ın gücünü kabul etmiyoruz”

Die Zeit gazetesinin haberine göre, girişimin kuruluş bildirisinde “Bütün İslam’ın yorumlanması hakkını kendinde gören, demokrasiden uzak, siyasallaşmış bir İslam’ın artan gücünü kabullenmek istemiyoruz” ifadesi kullanıldı.

‘Alman İslamı’

Haberde, “Seküler İslam Girişimi’nin” Alman İslam Konferansı’na katılan muhafazakâr dini derneklerin egemenliğini eleştirerek, “çağdaş İslam anlayışının” sesi olmak istediği belirtildi. Bunun yanı sıra girişim, çağdaş “Alman İslamı’nın” ülke dışındaki hükümet ve kuruluşlardan her açıdan bağımsız olması gerektiğini vurguladı.

Girişim ayrıca, “demokratik çekinceler” nedeniyle Müslüman derneklerinin dini cemaat olarak kamu hukukuna tabi tüzel kişi olarak tanınmasına karşı çıkıyor. Girişimin kuruluş bildirisinde, “inananlar ve inanmayanlar arasında ayrım yapılmasını elbette reddediyoruz” ifadesine de yer verildi.

Die Zeit gazetesinin haberine göre bildiride, Almanya’daki Müslümanların, “halkın Müslüman olmayan kesimindeki kaygıları” giderecek şekilde “insan hakları ile tamamen uyumlu bir İslam’ın gelişmesinden” sorumlu olduğu ifade edildi.