Siret-i Nebeviyi Çok Okumak

Resulullah Sallallahu Aleyhisselam’in sözleri, yaptıkları, mücadelesi, Mekke, Medine, Taif, Habeşistan, Yemen ya da herhangi bir bölge ile sınırlı olmaksızın İslam birliğini oluşturması, herhangi bir surette sınırlamaksızın şeriatı yayılması ve çok daha fazlası üzerinde düşünmek gerekir.

Ailesiyle, arkadaşlarıyla ve diğer kimselerle birlikte Siyer okumalı, yakında ve uzakta olanlara Siyer öğretmelidir. Aynı şekilde sahabe hayatı da çokça okumalıdır. Onların hikayeleri din için, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem için anlatılır. Günlük olarak Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin siretini ve sahabe hayatını okumayı adet edilmeli, bu uğurda çaba sarf etmelidir. Öylece umulur ki Allahu Teala bu kimsenin kalbinde, onların kalbinde olanı canlandırır. Onlar gibi yaşansa bu şeref olarak yeter.

Şakik el-Belhi dedi ki: İbnul Mübarek’e “Niçin namazdan sonra bizimle oturmuyorsun? diye sordular. “Sahabiler ve tabiin ile birlikte oturuyor, onların kitaplarına bakıyorum. Sizinle ne işim olabilir ki siz gıybet etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz” dedi.